Velké množství lidí se v rámci dovolené přesouvá do jiných zemí. Nese to sebou určitá rizika. Než se do zahraničí vydáte, měli byste si zjistit jaké dopravní předpisy a doklady jsou v dané zemi zapotřebí. Na cestách po Evropské unii velké rozdíly nebudou, ale přeci jen nějaké změny nastat mohou.
V prvé řadě si zkontrolujte, zda máte platný řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a zelenou kartu. Toto jsou zásadní doklady. Bez nich se v žádné zemi neobejdete. Pokud jste si vozidlo půjčili, budete potřebovat ještě písemný souhlas provozovatele vozidla. Řidičský průkaz vám platí ve všech členských zemích Evropské unie.
Důležitou informací bude například povolená rychlost, hlavně na dálnicích. V některých zemích je povolená rychlost omezená do sto dvaceti kilometrů v hodině. Některé země mají rychlost neomezenou. Mezi tyto země patří například Německo. Platí zde však rychlost doporučená, a ta je sto třicet kilometrů v hodině.
Zjistěte si také výši mýtného a dálničních známek. Některé země nabízí možnost zakoupení dálničních známek s různou délkou platnosti. V Německu, na Maltě a Kypru budete naopak dálničních poplatků zproštěni. Může vás, ale překvapit, že v některých zemích zaplatíte za vjezd do města. Toto se týká například vybraných italských měst.
Možná budete potěšeni, že při cestě po Evropské unii narazíte na země, kde není nutné denní svícení ani vozit ve vozidle reflexní vestu.
Věřte, že pokud dostanete při silniční kontrole pokutu za dopravní přestupek, většinou vás její výše překvapí. Nespoléhejte na to, že místní policii umluvíte.
Dbát dopravních předpisů musíte i v případě, že budete převážet domácí mazlíčky. V žádném případě zvíře nesmí omezovat nebo ohrožovat řidiče. Převážíte-li více zvířat, je nutné umístit je do přepravního boxu nebo oddělit zavazadlový prostor mříží. Zvíře také musí mít platný pas a potřebná očkování.