Domov není jen místo uvnitř, domov je i to, co vás obklopuje venku. Ornamenty, tapety, sošky, vázy jsou exotické, nápadité a jistě i originální, ale nebojte se vdechnout do vašeho domova život. Zelený život. Můžete se nechat inspirovat rostlinami severoamerických indiánů nebo divokou džunglí plnou elixírů.
Výzkumy badatelů naznačují, že indiánské kmeny Severní Ameriky používají více než 600 místních rostlin v jídle, léčivých přípravcích a pro ozdobu. Mezi rostlinami, které používá kmen Severních Kriů z provincie Alberta, patří voskovník obecný (k barvení dikobrazích ostnů), přeslička (k leštění hrotů šípů), medvědice (listy se kouřily a bobule používaly do náhrdelníků a chřestítek), vlčí bob (listy se užívaly v kadidle), divoká máta (používaná k ochucování sušeného masa a odstraňování lidského pachu z pastí na zvířata), rašeliník (k výrobě plenek na jedno použití) a plané růže (květy a plody se užívaly v potravě a lécích). Všechny tyto rostliny jsou vhodné pro pěstování v mírném podnebném pásu a jejich místo se najde především v zákoutích s divoce rostoucími květinami.
V divokou džungli se proměňovala klášterní zahrada sloužící k výrobě likéru. Tzv. alkoholický koutek. Ve svém odhlodání být soběstační vyráběli mnichové celou řadu alkoholických likérů, ochucených slazeným nálevem nebo destilátem z bylin. V minulosti se tyto likéry, nazývané balzámy, krémy a elixíry, používaly jako léky, povzbuzující prostředky a nápoje lásky. Likéry také napomáhají trávení, a proto v dnešní době patří k oblíbeným digestivům po jídle. Recepty mnichů jsou odjakživa přísně chráněny: benediktýnka, vyrobená poprvé roku 1510 patří k těm nejtajnějším. Nicméně kterákoliv z následujících rostlin a bylin může příjemně ochutit alkoholické nápoje: anýz, máta, kmín, fenykl, puškvorec, pelyněk, tymián.
Inspirovali jste se divokostí? Teď už záleží jen na vás, k čemu bude zeleň v místě vašeho bydlení sloužit právě vám.